اگر کمر درد دارید به این شکل بخوابید!

 

اگر شما نیز جز افرادی هستید که به دلیل خوابیدن به شکل نامناسب طی بلند مدت دچار کمر درد شده اید، بهتر است این مطلب را بخوانبد تا بدانید اگر کمر درد دارید به چه شکل بخوابید تا علاوه بر کاهش درد، به اصلاح فرم کمر نیز کمک کنید.

یکی از اصی ترین دلایل ایجاد کمردرد، خوابیدن در حالتی است که به ستون فقرات فشار وارد شود. این کار سبب تغییر شکل ستون فقرات به مرور زمان و گاهی جابجایی برخی از مهره ها می گردد که با دردهای شدید همراه است و در شرایط حاد ممکن است به دیسک کمر نیز منجر شود. پس برای کاهش درد کمر و ریسک ابتلا به کمر درد بهتر است فرم خوابدنتان را اصلاح کنید. در این مطلب به شما می گوییم که اگر کمر درد دارید به چه شکلی بخوابید تا به اصلاح کمر و کاهش درد منجر شود.

حالت مناسب خواب مخصوص خودتان را بیابید ،یک حالت مشخص برای خوابتان باعث تسکین درد کمرتان می شود.پس حالتی که بیشترین راحتی را برای شما دارد انتخاب کنید.

صرف نظر از حالتی که انتخاب می کنید، حفظ تراز بندی درست ستون فقرات تان مهم ترین بخش معادله است.

به خصوص روی هماهنگ کردن گوش، شانه ها و باسن تمرکز داشته باشید. ممکن است متوجه فاصله بین بدنتان و تخت شده باشید که ماهیچه ها و ستون فقرات تان را تحت تاثیر قرار می دهد.

می توانید این فشار را با استفاده از بالش برای پر کردن فاصله ها، کاهش دهید.

هنگام چرخیدن در تخت باید مراقب باشید. در حین چرخیدن و حرکت کردن ممکن است تراز بدن تان را به هم بزنید.

همیشه تمام بدن تان را با هم حرکت دهید، ستون فقرات را محکم و کشیده نگه دارید. حتی ممکن است آوردن زانو به سمت سینه باعث راحتی بیشتر هنگام چرخیدن شما شود.

بهترین حالت، خوابیدن به پهلو با یک بالش بین زانوها
به یک سمت خوابیدن به تنهایی نمی تواند حال شما را بهتر کند. ترفند آن استفاده از بالش بین دو زانوهاست. بالش می تواند باسن، لگن و ستون فقرات شما را در تراز بهتری حفظ نماید.

فراموش نکنید که ، باید همیشه به یک سمت بخوابید.

درغیر این صورت باعث مشکلاتی از قبیل عدم تعادل عضلانی و حتی کژپشتی یا اسکولیوز ، انحراف جانبی ستون مهره‌ها (به راست یا چپ) شود.

نحوه ی صحیح خوابیدن با بالش
اجازه دهید شانه راست یا چپ تان روی تشک در راستا با سایر قسمت های بدنتان باشد.

یک بالش بین زانوهای تان قرار دهید.

اگر بین کمر و تشک فاصله وجود دارد می توانید از یک بالش کوچک زیر کمرتان برای حمایت استفاده کنید.

خوابیدن به پهلو به حالت جنینی 
این فرم خوابیدن برای افرادی که فتق دیسک کمر (herniated disk) دارند توصیه می شود.

دیسک شما لایه ای نرم است که بین دو مهره در ستون فقرات شما قرار گرفته است. فتق زمانی رخ می دهد که دیسک از محل خود خارج شده و باعث ایجاد درد عصبی تا ضعف می شود. زمانی که بالاتنه را به حالت جنینی قرار می دهید، فضای بین مهره ها را باز می کنید.

نحوه ی صحیح خوابیدن جنینی
به پشت بخوابید و سپس به آرامی به یک پهلو بچرخید.

زانوهایتان را به سمت قفسه سینه تا بزنید و بالا تنه را به آرامی به سمت زانوها متمایل کنید.

یادتان باشد که هر از گاهی پهلویتان را عوض کنید تا از هر گونه عدم تعادل جلوگیری شود.

خوابیدن به پشت با یک بالش زیر زانوها
وقتی به پشت می خوابید، وزن شما به طور مساوی توزیع می شود. نه تنها این، بلکه در وسیع ترین قسمت بدن گسترش پیدا می کند. در نتیجه فشار کمتری روی نقاط فشار احساس می کنید. همچنین قادر به تنظیم دقیق ستون فقرات و اندام های داخلی خود هستید.

نحوه ی صحیح خوابیدن به پشت با بالش
به پشت دراز بکشید.

یک بالش زیر زانوهای تان گذاشته و ستون فقرات تان را در حالت طبیعی قرار دهید. بالش مهم است، باعث می شود منحنی پایین کمرتان پر شود.

شما می توانید یک حوله تا شده کوچک زیر کمرتان برای حمایت بیشتر قرار دهید.

خوابیدن به پشت در حالت خمیده 
لغزش مهره ای شرایطی است که یکی از مهره های شما روی مهره زیرین خود قرار می گیرد.

خوابیدن در حالت خمیده ممکن است برایتان مفید باشد، چون بین ران و بالاتنه شما زاویه ایجاد می کند. این زاویه باعث کاهش فشار روی ستون فقرات می شود.

 

 

دیدگاه‌ها (۰)

*
*